Soğuk Havalarda Cildimizi Nasıl Koruyalım?

Yorum ekle
2 dk. Oku

Kış aylarında en çok karşımıza çıkan cilt problemleri arasında cilt kuruluğu ve cildin pullanması yer almaktadır. 

Cilt sağlığını bu kadar olumsuz etkileyen faktör bulunurken biz kış aylarında cilt sağlığımızı nasıl koruyacağız? Soğuk havalarda cilt sağlığı nasıl korunmalıdır?

- Reklam -

Alkol İçeren Cilt Temizleme Ürünlerinden Kaçınalım

Cilt kuruluğu yaşayan kişiler ciltlerinde kullandıkları ürünlere ekstra dikkat etmelidirler ve kesinlikle içerisinde alkol bulunduran cilt temizleme ürünlerinden kullanmamalıdırlar. İçerisinde alkol bulunduran ürünler cilt sağlığı üzerinde olumsuz yan etkiler gösterebilir. Bunlar; ciltte kaşınma, kuruma, çatlama ve ciltte enfeksiyon oluşumu olarak karşımıza çıkabilir.

Nemlendirici Kullanalım

Nemlendirici özelliği bulunan kremlerin, jellerin ya da sabunların kullanımı özellikle kış aylarında ihmal edilmemeli en az bir tanesi düzenli olarak cilde uygulanmalıdır.  Nemlendiriciler, cildin kurumasını ve çatlak oluşumunu büyük ölçüde önler.

Sağlıklı Beslenip Bol Su İçelim

Sağlıklı ve dengeli beslenmek cilt sağlığı için çok önemlidir. Mevsiminde üretilen sebze ve meyveler tüketilmeli, baklagiller, kırmızı et ve balığı haftada iki gün tüketecek şekilde menülere eklemeye özen göstermeliyiz. Ayrıca günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Sağlıklı beslendiğinizde ve bol su içtiğinizde cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri da doğal yoldan karşılamış olacaksınız. Cildiniz daha sağlıklı, daha canlı ve parlak görünecektir.

Sıcak Su İle Uzun Süre Duş Almayalım

Soğuk havalarda sıcak su oldukça cazip gelse de aslında göründüğü kadar masum değildir. Aşırı sıcak su ile uzun süre duş almak cildin yağ dengesini yok eder. Bu yüzden ılık su ile yıkanmaya özen göstermelisiniz ve duş sürenizi 20 dakikanın altında tutmaya özen göstermelisiniz.

Odalarımızı Nemlendirmeyi İhmal Etmeyelim

Havaların soğumasıyla ev ve ofis ortamları yeterince havalandırılmamaktadır. Sürekli olarak kullanılan ısıtıcılar bulundukları ortamı kurutlar. Kuruyan ortamdan cildinizde olumsuz etkilenir. Cilt nemini kaybederek cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Kapalı ortamlardaki nem dengesini korumak için kaloriferlerin üzerine bir kap su koyabilirsiniz ya da ıslak bir havlu bırakabilirsiniz.

Yorum Yap