Sinema Dünyasının Kalbi 74. Cannes Film Festivali Başladı

Yorum ekle
2 dk. Oku

Sinema dünyasının heyecanla beklediği festival başladı. 74. Cannes Film Festivali corona virüs pandemisi nedeniyle geçen yıl iptal edildikten, bu yıl da ertelendikten sonra nihayet sinema endüstrisi ile buluştu. Festivalin ilk günü birbirinden renkli karelerle başladı.

74. Cannes Film Festivali, 6 Temmuz Salı günü başladı. Geçtiğimiz yıl corona virüsü nedeniyle iptal edilen festival, bu yıl mayıs ayı yerine temmuzda gerçekleşebildi. Fransa’nın haziran ayında corona virüsüne karşı sokağa çıkma yasağını kaldırılmasının ardından, katı sosyal mesafe ve enfeksiyon kontrol kuralları altında da olsa festival başladı.

- Reklam -

Organizatörler, festival alanının yakınında bir aşılama alanı ve bir test merkezi kurdular. Fransa’da açık havada maske takmak artık zorunlu olmasa da, festival katılımcılarının hala kapalı alanlarda maske takmaları gerekiyor.

Jüri Başkanı

ABD’li yönetmen Spike Lee, Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığını yapan ilk AfroAmerikalı oldu. Lee, Maggie Gyllenhaal, Melanie Laurent ve Fransız pop yıldızı Mylene Farmer dahil olmak üzere çoğunluğu kadınlardan oluşan sekiz kişilik bir jüriye başkanlık ediyor.

Lee, Cannes’ın müdavimlerinden biri hatta son filmi “BlacKkKlansman” 2018’de Cannes Grand Prix’sini kazanmıştı.

74. Cannes Film Festivali

Çoğunluğu Kadın Jüri

Bu yıl Cannes Film Festivali jürisinde kadınlar erkeklerden daha fazla, ancak Fransız aktris Melanie Laurent dahil üyelerin pek çoğu, kadın temsilinin sinema endüstrisinde artık haber değeri taşımadığı bir zamanın hayalini kurduklarını söyledi.

Adam Driver ve Marion Cotillard’ın başrollerini paylaştığı müzikal, Cannes Film Festivali’ni başlattı. Fransız yönetmen Leos Carax’ın yönettiği etkileyici ve son derece teatral “Annette”, 2020’de COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilmiş ve Cannes’ı beklemişti.

Yorum Yap