Ölü Olduklarına İnananlar: Yürüyen Ceset Sendromu

Yorum ekle
2 dk. Oku

Nöro-Psikolojik bir hastalık olan Cotard sendromu diğer ismi ile yürüyen ceset sendromudur. Cotard Sendromu, ilk defa Jules Cotard ‘délire des negations’ ya da negatif deliriumlar olarak tanımlandı.

Sendrom, hastaların ölü oldukları, var olmadıkları, kusurlu oldukları veya yaşamsal organlarını kaybettiği gibi düşüncelerle karşılaştığı bir zihinsel rahatsızlıktır.

- Reklam -

Bu durum “varoluş inkâr” olarak basitçe tanımlanabilir. Bazen suçluluk, kaygı ve olumsuzluk belirtileri eşlik eder. Bazı kişiler iç organlarının kurtlandığını, çürüdüğünü, iç organlarının ve vücutlarında kanın olmadığını söylerler. Paradoksal olarak, bazı hastalar ölümsüzlük düşüncelerine sahip olabilirler. Çalışmalar depresyonlu yaşlı hastalarda hastalığın daha yaygın olduğunu göstermektedir.

Hastaların şikayetleri arasında:

– Vücutta kurtlanma hissi

– Çürümüş et kokusu alma.

Cotard Sendromundan muzdarip bazı hastalar açlıktan öldüler çünkü kendilerini zaten ölü olduğunu düşünerek yiyeceklerden mahrum ediyorlardı. Hastalar ayrıca intihara teşebbüs etme ve kendilerine zarar verme eğilimindedir.

“Organlarım yok, ben ölümsüzüm, sonsuza kadar yaşayacağım”

1788’te Naturalist Charles Bonnet, Cotard Sendromu’nun ilk vakalarından birini kayda geçiyor. Yaşlıca bir kadın yemek hazırlarken birdenbire bedeninin bir bölümü felç oluyor. Hissetme, hareket ve konuşma becerisini tekrar kazandığında ise kızlarına kendisini kefene sarmalarını ve tabuta koymalarını; kızlarının, arkadaşlarının ona günlerce ölüymüş gibi davranmasını istiyor. Sonunda onu kefene sarıp yatırıp ağıt yakıyorlar. Birtakım otlar ve değerli taşlarla yapılan tedavinin ardından aylar sonra bu sendrom ortadan kayboluyor. İşte bundan yaklaşık 100 yıl sonra Fransız nörolog Jules Cotard sıra dışı bir şikâyet ile karşılaştı.

- Advertisement -

Sendromun bir başka örnekleri ise şu şekilde,


1) 2008 yılında New Yorklu bir psikiyatrist, Ms. Lee adlı 53 yaşında bir hastanın öldüğünden ve çürümüş et gibi koktuğundan yakındığını bahsetti. Bu hasta ailesine diğer ölülerle birlikte olabilme imkânı vereceğinde, onu morga götürmelerini istedi. Ailesi ise onu hastaneye götürmek yerine 911’i aradı. Lee psikiyatri birimine yönlendirildi, bir aylık ilaç tedavisinden sonra iyileşti.

2) Yunanlı psikiyatristler 2003’te kafatasının içinde beyninin olmadığına inanan bir insanla karşılaştı. Bu kişi önce yaşamasının hiçbir anlamı olmadığına inanarak intihar girişiminde bulunmuş ve sonrasında tedavi edilmeden işine dönmüş. Bir süre sonra bu kez beyni olmadan doğduğunu iddia etmiş. Tedaviden aylar sonra iyileşme göstermiş.

Yorum Yap