Nedir Bu Marvel?

Yorum ekle
4 dk. Oku

Marvel, Amerikalı çizgi roman geliştiricisi olan ve 1939 yılında yayım hayatına başlayan bir şirkettir. Birçok insanın tanıdığı Stan Lee isimli efsane kurgucuya, Örümcek-Adam ve Fantastik Dörtlü gibi çok bilindik süper kahraman içeriklerine ev sahipliği yapar. Şirketin tam adı Marvel Comics ya da üst kuruluşunun adıyla Marvel Entertainment olsa da, takipçileri ve severleri kısaca Marvel demektedir. Sanılanın aksine asıl işleri filmler çekmek değildir. Filmlerden çok daha önce oluşturulan hikâyeler çizgi romanlar ile çizgi dünyasına aktarılmıştır. Bu yapımlar bilinirliklerini yükseltince Marvel Cinematic Universe (Marvel Sinematik Evreni) kuruldu ve birbirinden eğlenceli onlarca kahramanı yüksek kalitede çekilmiş filmlerle izleme fırsatı bulduk.

İçindekiler

Marvel’ın en bilindik süper kahramanları ise Demir Adam, Hulk, Thor, Kara Dul, Daredevil, Kaptan Amerika ve Black Panter denilebilir. Tabii hem sinematik evren, hem de çizgi romanlar çok daha fazla kahramana ve anti kahramana ev sahipliği yapıyor.

- Reklam -

Martin Goodman tarafından kurulan Marvel şirketi çizgi romanlarında birçok farklı türde eş zamanlı olarak içerik üretimine devam etmektedir. Köklü şirket bugüne kadar fantastik, bilim kurgu, aksiyon ve macera gibi çeşitli alanlarda çizgisel hikâyeleri takipçilerine aktardı.

Filmleri

Marvel filmlerinden bahsederken önemli bir noktaya da değinmek gerekiyor. Marvel her ne kadar çizgi romanlarında birçok karaktere sahip olsa da, filmlerinde bu karakterlerin tamamına yer veremediği gibi bazılarını da başka firmalar tarafından çekilen filmlerde görebiliyoruz. Bunun en önemli sebebi, Marvel’ın kazancını arttırmak amaçlı, bazı karakterlerinin sinemada kullanılma haklarını kiralaması. Örneğin Örümcek-Adam’ın kullanım hakları Sony’de olduğu için, Marvel kendi evreninde bu karaktere uzun yıllar yer veremedi. Yer verdiği dönemlerde de Sony ile zorlu anlaşmalar yapması gerekti. Dolayısıyla filmlerden bahsederken, bu diğer karakterlerin farklı markalardaki filmlerini de sıralayacağız.

Dış yapımlarda Örümcek-Adam filmlerini ve Deadpool karakterine özel yapılan sinema filmlerini izleyebilirsiniz. Bu yapımlar arasında Deadpool ve Deadpool 2 filmlerinin yanında Örümcek-Adam için yapılan ilk üçleme, Fantastik Dörtlü için hazırlanan filmler, X-Men serisinin filmleri ve yeni olan Örümcek-Adam filmleri mevcut. Yine de şunu söylemekte fayda var, Marvel karakterleri olsalar da filmler başka firmalara ait olduğundan dolayı bazılarını izlemek pek de kolay olmayabilir. Sonuçta Marvel Comics garantisi bu filmlerde maalesef bulunmuyor.

İçyapım filmleri olarak ise Marvel Cinematic Universe dediğimizde akla gelebilen bütün işlere yer var. Yenilmezler serisi ve yenilmezler serisinde gördüğümüz süper kahramanların tekli filmleri ve üçlemeleri Marvel’ın kendi evrenini oluştururken çektiği filmler arasında sayılabilir. Marvel bu seri ile birlikte 30’dan fazla filmin senaryosunu tamamladı ve yine 20’den fazla filmi sinemalarda seyircileriyle buluşturdu. Sinematik evren Iron Man filmi ile 2008 yılında başladı. Bu filmden önce yine Marvel Studios tarafından çekilen The Incredible Hulk filmi ise evrenin dâhilindeki filmler arasında sayılmamakta.

Dizileri

Marvel Comics tarafından hazırlanan çoğu dizide, filmlerde yaşanan kullanım hakkı satma durumu olmuyor. Yine de konu kazanç arttırmak olduğu için Marvel dizilere o kadar da iyi prodüksiyonlar kurmadığından dolayı çok iyi diziler çekmeyi başardığını söylemek oldukça zor. Eğer bir şans tanımak isterseniz Daredevil ve The Punisher yapımlarına göz atabilirsiniz. Diğer bir yandan Luke Cage, Iron Fist ve Jessica Jones gibi diğer tekli kahraman dizilerinin yanında The Defenders ve Agents of S.H.I.E.L.D gibi bol sayıda karakter görebildiğimiz dizileri de izleme şansınız var.

Umarız Marvel Comics ve Marvel Entertainment hem çizgi romanlarında, hem filmlerinde hem de televizyon ve internet platformlarına özel hazırladığı dizilerinde başarısını yükseltir ve bizlere güzel işler hazırlamaya uzunca bir süre devam eder.

Yorum Yap