Moda Endüstrisini 2021’de İleriye Taşıyacak 7 Sürdürülebilir Trend

Yorum ekle
5 dk. Oku

Sürdürülebilirlik son yıllarda çok tartışılsa da, Global Fashion Agenda ve yönetim danışmanları McKinsey tarafından hazırlanan bir 2020 raporu, endüstrinin sera gazı emisyonlarının aslında yaklaşık üçte bir artarak 2030 yılına kadar şok edici bir şekilde yılda 2,7 milyar tona çıkacağını ortaya koydu.

Son zamanlarda çevre hedeflerinde dair bir heyecan görmemize rağmen, markaların artık karbon emisyonlarını azaltmak için bu taahhütleri acilen yerine getirmesi gerekiyor. New Standard Institute düşünce kuruluşunun yönetici direktörü Maxine Bédat, Vogue’a “Bu yıl bu şirketlerin gerçekte ne yaptıklarına odaklanıyor.” derken, bu yıl daha fazlasını göreceğimiz bazı umut verici gelişmeler de oldu.

- Reklam -

2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarına hakim olan ileri dönüşüm trendi, sektöre girecek yenilikçi materyaller ve teknolojilerin geliştirilmesi bunlardan bazıları. Slow Factory Foundation’ın kurucusu ve CEO’su Céline Semaan, bu yıl görmek istediği eylemle ilgili olarak “İlerlemeyi ölçeklendirmek ve hızlandırmak adına markaların olumlu bir etki yaratmak için yatırım yapması gerekiyor.” diyor.

İyi haber şu ki, yanıtların çoğu zaten mevcut. Bédat, “Zorluklar biliniyor, çözümler var ve bu önemli değişiklikleri gerçekleştirmenin gerçek olasılığı da var.” diye ekliyor. Burada da, 2021’de sektörü ileriye taşıyabilecek yedi büyük sürdürülebilirlik trendine bir göz atacağız.

Rejeneratif tarım

Moda endüstrisinin yarattığı büyük CO2 emisyonları göz önüne alındığında, Eileen Fisher ve Patagonia da dahil olmak üzere artan sayıda marka, karbonu atmosferden uzaklaştırmak için, rejeneratif tarım uygulamalarını benimsemek de dahil olmak üzere doğal çözümler arıyor. Aslında, çevre bilincine sahip tasarımcı Mara Hoffman, kısa süre önce rejeneratif teknikler sayesinde karbon negatif olan bir dizi Climate Beneficial triko piyasaya sürdü. Kaliforniya merkezli kar amacı gütmeyen Fibershed’in yeni bir projesi aracılığıyla önümüzdeki aylarda bu alanda daha fazla işbirliği görmeyi bekliyoruz.

İklim pozitifliği

Yenileyici tarıma artan ilgi, terimden de anlaşılacağı gibi, modanın sadece olumsuz etkilerini sınırlamaktan ziyade aslında çevre üzerinde nasıl olumlu bir etkiye sahip olabileceğine bakan daha geniş iklim pozitifliği hareketine uyuyor. Bu alandaki heyecan verici gelişmeler arasında, okyanuslarımızdaki mikroorganizmalarda bulunan doğal bir süreci kopyalayarak, atmosferden metan ve karbon alarak oluşturulan Kaliforniya merkezli AirCarbon’dan karbon negatif deri yer alıyor. Kanadalı-İranlı tasarımcı Roya Aghighi ve Londra merkezli araştırma stüdyosu Post Carbon Lab ile birlikte, siz giydikçe fotosentez yapabilen giysilerimizde yaşayan algleri araştırırken, yosun da radarınızda bulunması gereken bir materyal.

Biyoçeşitlilik

Bir milyon türün neslinin tükenme tehdidi altında olduğu bu yıl, biyoçeşitlilik gündemde üst sıralarda yer alacak. Moda, arazi kullanımı, ormansızlaşma, su kirliliği ve atık nedeniyle küresel biyolojik çeşitlilik kaybında önemli bir rol oynuyor. Gucci’nin sahibi Kering, 2025’te biyoçeşitlilik üzerinde net bir pozitif etki yaratma hedefiyle biyoçeşitlilik stratejisini Haziran 2020’de açıkladı. Mayıs ayında Çin’de düzenlenecek BM Biyoçeşitlilik Zirvesi’yle birlikte diğer markaların benzer taahhütlerini de takipte kalın.

Dairesel düşünme

Dairesellik ve sektörde tekrar tekrar kullanılan malzemelere doğru hareket, 2021’de ortadan kalkması beklenmeyen bir trend. Polyester ve pamuk karışımlarını kitlesel ölçekte ayırıp geri dönüştürebileceğini iddia eden H&M destekli Yeşil Makine gibi yeni geri dönüşüm teknolojilerine dair farklı girişimleri bu yıl da görmemiz muhtemel. Global Fashion Agenda, markaların 2020 için döngüsellik hedeflerinin yalnızca yüzde 64’ünü karşıladığını bildirirken, modanın gerçekten döngüsel olması için hala uzun bir yol var.

Yeniden satışı benimseyen markalar

Döngüsel bir iş modelinin diğer unsuru da, The RealReal, Vestiaire Collective ve Depop gibi siteler sayesinde hızla büyüyen yeniden satış. Lüks markalar, Gucci’nin Ekim ayında The RealReal ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurmasıyla bu trendden giderek daha fazla yararlanma arayışında. Bu yıl, giysilerinin yeniden satışının daha fazla şirketin ve markanın radarına girmesi ise çok büyük ihtimal.

- Advertisement -

Biyo bazlı materyaller

Gül yaprağı ipeğinden kaktüs derisine kadar, son yıllarda pazara sunulacak yeni biyo-temelli malzemelere dair bir sıkıntı yaşanmıyor. Peki, bir sonraki meydan okuma ne olabilir? Bu teknolojileri, değiştirmek üzere tasarlandıkları ve çevreye daha zarar veren kumaşlarla değiştirilebilmeleri için ölçeklendirmek. Kült giyim markası Pangaia’nın geçtiğimiz günlerde malzeme bilimi şirketi Kintra ile %100 biyolojik olarak parçalanabilen polyestere biyo bazlı bir alternatif geliştirmek için ortaklığını duyurmasıyla bu alanda daha fazla yatırım görüyoruz. Pangaia, deniz yosunundan ve kır çiçekleri ile doldurulmuş kirpi mantolardan yapılmış kendi kendini temizleyen tişörtler üretiyor ve ayrıca bir çiçeğin DNA’sından yapılan laboratuvarda üretilen pigmentleri kullanıyor.

Sosyal etki

Konfeksiyon işçilerinin tedavisine ışık tutan salgınla birlikte sosyal etki, markaların iyileştirmek zorunda kalacağı başka bir alan. Tüketici endişesinin artması, markalara tedarikçilerini, etik çalışma koşullarını ve adil ücret sistemini sağlamak için aldıkları önlemler hakkında bilgi paylaşmaları baskı yapılması anlamına geliyor. Bu kapsamda kreatif direktör Gabriela Hearst önderliğinde Chloé’nin B Corp sertifikası isteyeceğini açıklamasıyla, muhtemelen daha fazla marka bu yoldan ilerleyecek.

Yorum Yap