Kripto Para ATM’leri Kapatılıyor! İşte O Ülke

Yorum ekle
2 dk. Oku

Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi (FCA), ülkede kripto para hizmeti veren hiçbir şirketin ATM işletmeye lisansının olmadığını açıkladı.

Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi (FCA), yasa dışı faaliyet gösteren tüm kripto para ATM’lerinin kapatılmasına karar verdi. Ülkede kripto para hizmeti veren hiçbir şirketin ATM işletmeye lisansının olmaması gerekçesiyle aktif durumdaki 81 ATM’nin tamamının kapatılacağı kaydedildi.

- Reklam -

Bu şirketlerin yasa dışı faaliyet gösteriyor olması nedeniyle ‘Bitcoin’ gibi kripto paraların alınmasını sağlayan tüm ATM’lerin kapatılacağı belirtildi. ATM’lerin kapatılmaması durumunda ilgili şirketlere yönelik hamleler yapılacağının da altı çizildi.

Alınan haberlere göre; Birleşik Krallık’ta, birçoğu süpermarketlerde faaliyet gösteren toplam 81 kripto para ATM’si bulunuyordu. Kurumun açıklamaları, bu ATM’lerin tümünün yasa dışı işlem yaptığını gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, bu ATM’lerin Mali Tutum Otoritesi’ne kayıtlı olması ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine uyması gerektiği dile getirildi.

Açıklamada ayrıca, “Tüketicileri sürekli olarak kripto paraların yüksek risk taşıdığı konusunda uyarıyoruz. Bu durum, herhangi bir olumsuzlukta kullanıcıların yasal bir korumaya sahip olma ihtimalinin düşük olduğu ve tüm paralarını kaybedebilecekleri anlamına geliyor” ifadelerine yer verildi.

Daha Önce de Kullanıcılar Uyarılmıştı

Öte yandan; FCA, daha önceki açıklamalarında da kripto para ATM’lerinde kontrollerin düşük olduğu ve kara para aklama gibi suçların ortaya çıkabileceği konusunda kullanıcıları uyarmıştı. Kurum ayrıca, kripto para hizmeti veren ve kara para aklama konusunda gerekli yasal düzenlemelere uymayan şirketlerin bir listesini yayımlamıştı. Listenin paylaşılmasının ardından Birleşik Krallık’taki 110 kripto para şirketi, ticari faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

Yorum Yap