Expo 2020 Dubai’de Düzenleniyor

Yorum ekle
3 dk. Oku

Dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olarak görülen Expo 2020, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde başladı.

182 gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen 25 milyon ziyaretçinin ağırlanması bekleniyor. 8 ay önce yapılması beklenen Expo 2020 Covid-19 salgını nedeniyle ertelendi. Dubai, ilk kez Orta Doğu’da yapılan bu Expo’nun teması, “Zihinleri Birleştirmek ve Geleceği Yaratmak”.

- Reklam -

Son 170 yıldaki 35’nci küresel fuar olan Expo 2020 dünyanın sorunlarıyla mücadele eden fikirleri, icatları ve yenilikleri sergilemek için tasarlandı.

Expo 2020’nin, pandeminin patlak vermesinden bu yana düzenlenen en büyük küresel etkinliğin olması bekleniyor.

Bu yılki etkinlik, dünyaca ünlü tenor Andrea Bocelli, şarkıcı-söz yazarı Ellie Goulding ve Grammy Ödüllü Angelique Kidjo’nun yer aldığı yıldızlarla görkemli bir açılış töreniyle başladı.

Koronavirüs Korkusunu Geride Bıraktıran Dev Organizasyon

Geleceğin yaratıcı zihinlerini birleştiren Expo 2020’e 192 ülke katılıyor ve önümüzdeki altı ay içinde 25 milyonun üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Bu yılki etkinlikte, sürdürülebilirlik, hareketlilik ve olanaklar teması öne çıkıyor.

Birçok tanıtım aynı zamanda çevrimiçi olarak canlı yayınlanacak. Ancak Dubai kenti, seyahat kısıtlamalarının küresel olarak kolaylaşması ile bir önceki Expo’ya ev sahipliği yapan Milano’dan daha fazla ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.

İspanyol temsili Carmen Bueno, Expo 2020’nin fiziksel olarak yapılmasının önemini söyle ifade ediyor:

“Expo 2020’nin yüz yüze bir etkinlik olması oldukça önemli. Bu durum, artık salgının sonuna yaklaştığımızı gösteriyor. Pandemiden bu yana, küresel çapta, insanlığın, dijital ortamda veya TV ekranından değil, doğrudan ilk gerçek buluşması olacak. Dünyanın farklı bölgelerinde gelen birçok insan yüz yüze görüşme imkanı buldu. Bu da, artık korkmadığımızı gösteriyor. Artık seyahat etmeye, yeniden ziyaretler yapmaya hazır olduğumuzu gösteriyor. Ve aynı zamanda deneyimlerimizi başkalarıyla paylaşmaya hazırız.”

- Advertisement -
Expo 2020

Expo 2020’nin Amacı Çok Büyük

Önceki fuarlar dünyayı değiştiren keşifler, yenilikler ve icatlara ışık tuttu, ancak Expo’nun en büyük rolü ticaret ve diplomatik ilişkileri güçlendirmek. Pek çok ülke ve şirket temsilcisi, ticaret ve yatırım imkanını artırmak için Expo’ya geliyor.

Almanya temsilcilerinden Annika Belisle, ülkesinin kültürel faaliyetlere nasıl önem verdiğini anlatıyor:

“Buradaki alanımızda, Almanya’nın yenilikler ve teknoloji alanındaki son gelişmelerini gösteriyoruz. Ama aynı zamanda kültürel programımıza da ışık tutuyoruz. Bize ayrılan alanın merkezinde dans, spor ve müzik gösteren bir kültür laboratuvarımız var. Bu yüzden pazarlamadan çok, ülkemizin diğer kültürel özelliklerini de tanıtmaya özen gösteriyoruz.”

- Advertisement -

Orta Doğu, Güney Asya ve Afrika bölgesinde düzenlenen ilk küresel fuar olarak Expo 2020’nin hedefleri oldukça iddialı. İklim değişikliği, çatışmalar ve ekonomik büyüme gibi zorlukların üstesinden gelmek için küresel toplumu bir araya getirmesi bekleniyor.

Yorum Yap