Et ve Süt Kurumu ile kasapta satılan etler arasında fiyat uçurumu var! İşte karşılaştırmalı rakamlar

Yorum ekle
2 dk. Oku

Et ürünlerindeki fiyatların artışı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Et ve Süt Kurumu’nda daha avantajlı fiyatlarda satış yapılmaya başlandı. Bu gelişme sonrasında kasapta satılan et ile Et ve Süt Kurumu’nda satılan ürünlerin fiyatları arasında yüzde 50’ye yakın fark oluştu. Kurum’da 83 liraya satılan kıymanın kilosu kasapta 150 liraya satılıyor. İşte karşılaştırmalı rakamlar.

Art arda gelen zamlar sonrasında vatandaş başta et vb. ürünleri satın almakta zorluk yaşadı. Konunun gündeme gelmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ramazan boyunca market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ucuz et satışının başladığını duyurdu. Bakan Kirişci, ucuz et satışının Kurban Bayramı’nda da uygulanacağını açıkladı.

- Reklam -

Tarım Bakanı açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ramazan boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ucuz et satışları bugünden itibaren başlamış durumda. Kurban Bayramı için de aynı şekilde mevcut stoklarımız yeterli. Kurbanla ilgili de üreticilerimizin bu mevcut piyasa şartlarını da dikkate alarak, et fiyatları da üreticimizi memnun eder düzeyde. Buradan hareketle de buraya olan ilgilerini sürdüreceklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüzde 50’ye yakın fark var

Bu gelişmenin ardından kasaplarda satılan ürünler ile ile Et ve Süt Kurumu ürünleri arasındaki fiyatlarda yüzde 50’ye yakın farklar oluşmaya başladı. Kasapta dana pirzolanın kilosu 255 lira, dana biftek 215 lira, dana kıyma 150 lira, tavuk but 49 lira, tavuk fileto 83 lira, sucuk ise 150 TL’den satışa sunuluyor.

Yorum Yap