Babagannuş nedir? Babagannuş nasıl yapılır?

Yorum ekle
2 dk. Oku

Patlıcan ile yapılan yemeklerin lezzeti her zaman ayrı bir güzel olur. Patlıcan sevenlerin asla vazgeçemediği bu soğuk meze kimi zaman ana öğünde bile tüketiliyor. İşte babagannuş nedir, nasıl yapılır, babagannuş tarifi…

Patlıcanın En Güzel Hali: Babagannuş

Her evde, her mutfakta en fazla kullanılan sebzeler arasında ilk sıralarda yer alan, zirveyi hiçbir sebzeye kaptırmayan patlıcan, her yemeğin içine oldukça eşsiz bir tat katıyor. Salatasından, mezesine, sulu yemeğinden kebabına kadar her çeşidi yapılan ve severek tüketilen bu sebze içerisinde oldukça fazla vitamin barındırır. Hem lezzetli hem de sağlıklı bu sebzenin en sevilen ve en fazla tüketilen hali babagannuştur. Peki babagannuş nedir?

- Reklam -

Babagannuş aslında bir çeşit mezedir. Soğuk meze ya da sos olarak da tüketilen bu yemeğin ana malzemesi patlıcandır. Yöreden yöreye tarifi değişiklik göstererek salata, meze, sos, öğün yemeği olarak içerisine çeşitli yardımcı malzemeler katarak da yapılır. Her hali eşsiz bir lezzet sunan bu mezeyi damak zevkinize göre istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Türk mutfaklarında genel olarak patlıcan közlenerek ve yanına közlenmiş biber ve domates de ilave edilerek yapılır. Bu meze yurt dışında özellikle de Lübnan’da değişik tariflerle tüketilir. Bu tariflerden birisi içerisine tahin katılarak yapılanıdır. Tahin katılarak yapılan babagannuş tarifine Lübnan’da mütebbel denilmektedir.

Her Öğünde Tüketilebilen Babagannuş

Yapıldığı andan itibaren nefis kokular yayan ve daha tadına bakmadan dahi nasıl enfes bir lezzetinin olduğunu size hissettirecek olan bu tarif vazgeçilmeziniz olacak. Her evde pişen ve her öğünde tüketilebilen oldukça hafif bu yemeği salata, meze olarak; et ve tavuklarda sos olarak ya da makarna sosu olarak kullanabilirsiniz. Patlıcan seven her insanın tercih edeceği bu meze ile davetlerde sofranızı süsleyebilir, misafirlerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.

Babagannuş Tarifi

Köz kokularının mutfağınıza dolduğu ve iştahınızı kabarttığı babagannus nasıl yapılır sizler için tüm püf noktaları ile birlikte araştırdık.

Yorum Yap